Kopalnia Uranu w Kletnie

  • foto: kletno.pl

    foto: kletno.pl

Podziemna trasa turystyczno - edukacyjna w starej kopalni uranu w Kletnie. Zwiedzanie dzienne i nocne z przewodnikiem, w grupach maksymalnie 25 osobowych dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Warsztaty obejmujące takie działy nauki jak: geografię, geologię, mineralogię, ekologię i historię górnictwa. 

Kopalnia w Kletnie, usytuowana jest na północnym zboczu góry Żmijowiec w Masywie Śnieżnika. To miejsce o bogatej historii i działalności górniczej sięgających czasów średniowiecznych. Jej działalność rozpoczęła się w latach 1948 /1953, wykorzystując m.in. sztolnie pochodzące jeszcze z czasów średniowiecza, gdzie kiedyś wydobywano metale, takie jak srebro, miedź i żelazo. Kompleks kopalniany obejmował dwadzieścia sztolni oraz trzy szyby. Suma długości wszystkich wyrobisk wynosiła przeszło 37 kilometrów. W ciągu działalności kopalni w Kletnie pozyskano około 20 ton uranu, co świadczy o znaczącej roli tego miejsca w kontekście pozyskiwania surowców strategicznych.

Jedną z przeznaczonych do zwiedzania atrakcji jest sztolnia o numerze 18, położona przy drodze prowadzącej z Kletna do wsi Sienna. Eksplorując zawiłą trasę wybarwionych korytarzy, stajesz się świadkiem pięciuset milionów lat przemian, poznając historię geologiczną Masywu Śnieżnika.

Na miejscu zobaczyć można też rekonstrukcje map paleogeograficznych, oraz zapoznać się z procesami tworzenia się skał i minerałów oraz odkrywając tajemnice powstawania kontynentów i ewolucji życia na Ziemi.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym kopalni uranu w Kletnie są występujące wielokolorowe minerały na trasach oddanych zwiedzającym, jak choćby ametyst. Dodatkowo, ekspozycja artefaktów w postaci wykorzystywanych dawniej lamp górniczych oraz map przybliża karkołomną pracę górników na przestrzeni wieków.

Sztolnia oferuje około czterystu metrów korytarzy o szerokości, po których można się swobodnie przemieszczać, przy stałej temperaturze na poziomie nieco poniżej dziesięciu stopni Celsjusza bez względu na porę roku. Zwiedzanie trwa niecałą godzinę, należy też podkreślić, że w sztolni nie występuje szkodliwe dla człowieka promieniowanie radioaktywne.