Letni pałac Marianny Orańskiej w Stroniu Śląskim

Obecna siedziba magistratu Stronia Śląskiego skrywa w sobie bardzo długą historię. Niewielki pałac, który jest położony przy jednej z najważniejszych ulic gminy, niedługo będzie obchodzić 200 lecie swojego istnienia. Skromna bryła wraz z sąsiadującym zespołem parkowym była niegdyś siedzibą władców ziemskich rezydujących w tym obszarze Polski. Co warto wiedzieć o tym budynku i dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają tę placówkę? Wyjaśniamy to poniżej.

Historia pałacu w Stroniu Śląskim

Początki budowy zespołu pałacowego datowane są na 1838 rok. Wcześniej, w tym samym miejscu, wznosił się dwór. Podania historyczne wskazują, że mógł on funkcjonować jeszcze w XVIII wieku. Nie był to jednak budynek zbyt okazały – pełnił przede wszystkim funkcję mieszkalną, więc nie był wówczas wyróżniającą się konstrukcją architektoniczną. Nowe życie temu miejscu dała Marianna Orańska, XIX-wieczna królewna niderlandzka, która weszła w posiadanie części ziem współczesnego powiatu kłodzkiego. Jej pomysłem było stworzenie nowej rezydencji w lokalizacji dawnego dworku. Idea ziściła się w 1838 roku, kiedy to wzniesiono konstrukcję, która pozostała w swojej formie aż do dnia dzisiejszego.

Architektura pałacu letniego Marianny Orańskiej

Dwór Marianny Orańskiej został zbudowany na planie prostokąta. Na przestrzeni wieków ulegał różnym modyfikacjom. Dziś jest konstrukcją odnowioną, otynkowaną i pomalowaną na kolor biały. Pierwotny wygląd pałacu jest trudny do odtworzenia. Wiadomo, że był on ozdobiony wieloma detalami zachowanymi w neorenesansowym oraz neoklasycystycznym stylu. Budynek posiada dwie kondygnacje, z kolei dach został stworzony z czterech spadów. Zgodnie z opiniami historyków sztuki, budynek nie został zaprojektowany w celach reprezentacyjnych. Miał być on przede wszystkim wygodnym miejscem do rezydowania.

Położenie i lokalizacja pałacu Marianny Orańskiej

Zabytkowy Pałac Marianny Orańskiej w Stroniu Śląskim znajduje się w bezpośrednim centrum miasta przy ul. Kościuszki 55. Do niegdysiejszej rezydencji królewny przylega ogród, obok którego mieści się zmodernizowany Park Miejski. Na tyłach budynku, w odległości ok. 50 metrów od bryły budynku, przepływa rzeka Morawka. Obok pałacu biegnie droga wojewódzka nr 392. Nieopodal znajdują się m.in.: duży supermarket, kilka restauracji, liczne apartamenty wakacyjne. Na południe od dwustuletniego zabytku, przy ulicy Sportowej, mieści się boisko piłkarskie oraz lokalny skatepark. Nieco na wschód, ok. 200 metrów dalej, zlokalizowano Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej. Można zatem stwierdzić, iż historyczny obiekt jest zlokalizowany w samym sercu Stronia Śląskiego.

Obecna funkcja pałacu Marianny Orańskiej w Stroniu Śląskim

Ze względu na liczne modyfikacje aranżacyjne, wnętrze pałacu obecnie straciło swoją turystyczną atrakcyjność. Budynek najlepiej podziwiać zatem z zewnątrz, szczególnie iż cały czas pełni on ważną funkcję samorządową, więc zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń nie jest możliwe. XIX-wieczna konstrukcja jest siedzibą Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim. Oprócz tego jest placówką urzędowania burmistrza i rady miejskiej, a także miejscem funkcjonowania Urzędu Stanu Cywilnego w Stroniu Śląskim. Obiekt jest czynny od 7:30 do 15:30 w dni robocze.

Noclegi w Ośrodku Menos

Budynek magistratu w Stroniu Śląskim jest jedną z atrakcji historycznych, którą warto odwiedzić, zwiedzając pobliskie tereny. Region ten jest pełen nieoczywistych i ciekawych miejsc, których zwiedzanie warto rozłożyć na przynajmniej kilka dni. Przy tej samej ulicy co pałac mieści się Ośrodek Menos, czyli spokojne miejsce, w którym można wynająć nocleg w Stroniu Śląskim.