SingleTrack Glacensis Stronie Śląskie

W maju 2019 roku w Gminie Stronie Śląskie zostały oficjalnie otworzone dwa singletracki należące większego projektu SingleTrack Glacensis. Projekt ten to ok 133 km tras położonych w kilku gminach Kotliny Kłodzkiej. Dwa z nich to Pętla Rudka oraz Pętla Stronie Śląskie. Relacje z Pętli Rudka zdaliśmy w poprzednim wpisie. Tym razem przyszedł czas na drugą dłuższą pętle nazwaną od naszej gminy "pętlą Stronie Śląskie".
Możemy się do niej wpiąć w co najmniej trzech miejscach:
1. Dojeżdżając do Janowej Góry rowerem bądź samochodem - Janowa Góra to malutka miejscowość między Sienną a Kletnem, możemy dojechać do niej jadąc do Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra, na głównym skrzyżowaniu w Siennej (koło kościółka) jedziemy w stronę dolnej stacji kolei Luxtorpeda, mijamy cały Ośrodek Czarna Góra i leśną drogą za ok 1 km dojeżdżamy skrzyżowania z drogą polną - jest to nasz punkt startowy. Przy polnej drodze jest widoczny niebieski znak singletracka Stronie Śląskie.

2. Możemy wpiąć się w trasę "Stronie Śląskie" na Przełęczy Puchaczówka czyli na samej górze drogi 392 Sienna -> Bystrzyca Kłodzka (piękny punkt widokowy przy drodze) Tutaj przy drodze asfaltowej zobaczymy niebieski znak singletracka. 

3. Od pętli Rudka - my wybraliśmy ten ostatni wariant czyli zaczęliśmy od startu pętli Rudka czyli za starym wapiennikiem w Kletnie (nad Zalewem w Starej Morawie) - po przejechaniu ok 5 km pętlą Rudka możemy przejechać do pętli Stronie Śląskie. Łącznik ten jest na Janowej Górze wspomnianej w pkt. 1. Jednak uwaga niestety łącznik ten nie jest w żaden sposób oznaczony. Proszę zerknąć na zdjęcia. Jadąc pętlą Rudka po ok 5 km mamy jedyne miejsce gdzie nagle jedna biała ścieżka idzie w lewo w dół a druga przecina drogę polną i idzie dalej na prawo. Na prawo jest kontynuowana Rudka (oznaczona) a w lewo jest łącznik do pętli Stronie Śląskie, po ok 100 metrach przecinamy drogę asfaltową, za którą mamy pierwszy znak "Pętla Stronie Śląskie" - jest to ten sam znak co w wariancie pierwszym. 

Pętla Stronie Śląskie na początku kieruje się na stoki narciarskie Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra, przecina po kolei wszystkie stoki zaczynając od wyciągu Proca, poprzez Żmije i na Luxtorpedzie kończąc. Następnie zaczynamy wdrapywanie się na Czarną Górę 1205 m.n.p.m. Singletrack jest ułożony w takim sposób aby nie było zbyt stromych podjazdów, wije się od lewej do prawej aby nie stwarzać zbyt stromych podjazdów. Następnie zjeżdżamy do Przełęczy Puchaczówka, jadąc parę metrów drogą asfaltową 392, o której pisałem w wariancie 2. Dalej nasza trasa pokrywa się z zielonym i czerwonym szlakiem turystycznym. Zdobywamy górę Pasiecznik (893 m.n.p.m). Następnie jest to co na co czekaliśmy - czyli zjazd zboczem góry Wilczyniec (877 m.n.p.m.). 
Takich zjazdów jak nasz Singletrack Stronie Śląskie nie ma nawet w Szklarskiej :) 
Nawet bardziej doświadczeni będą pozytywnie zaskoczeni, na trasie co ok 20 metrów są zrobione hopki, które dadzą nam dużo radości. Oczywiście ze szlakiem dadzą sobie radę również mniej doświadczeni, wszystko kwestia mniejszego lub większego wykorzystania hamulców:)
Szlak "wychodzi" w Stroniu Śląskim koło kościoła czyli w samym centrum. Stamtąd mamy ok 500 metrów do naszego Ośrodka Menos:)
Nam licznik pokazał 25 km jadąc od naszego obiektu kolejno na Kletno nad wapiennik, później pętlą Rudka do Janowej Góry, poźniej pętlą Stronie Śląskie wracamy do Stronia Śląskiego do Ośrodka Menos.

Polecamy:) 

 • Start pętli Rudka znajduje się nad starym wapiennikiem w Kletnie

  Start pętli Rudka znajduje się nad starym wapiennikiem w Kletnie

 • Na obu pętlach co jakiś czas ukazują się nam piękne krajobrazy

  Na obu pętlach co jakiś czas ukazują się nam piękne krajobrazy

 • Jeśli startujemy z pętli Rudka po 5 km musimy odbić w lewo (uwaga brak oznaczenia)

  Jeśli startujemy z pętli Rudka po 5 km musimy odbić w lewo (uwaga brak oznaczenia)

 • ... następnie przecinamy drogę asfaltową na Janowej Górze i jesteśmy na drodze dojazdowej do startu pętli Stronie Śląskie

  ... następnie przecinamy drogę asfaltową na Janowej Górze i jesteśmy na drodze dojazdowej do startu pętli Stronie Śląskie

 • oficjalny początek pętli jest kilkaset metrów od drogi assfaltowej

  oficjalny początek pętli jest kilkaset metrów od drogi assfaltowej

 • SingleTrack Stronie Śląskie wiedzie stokami Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra

  SingleTrack Stronie Śląskie wiedzie stokami Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra

 • Pętle są bardzo dobrze przygotowane

  Pętle są bardzo dobrze przygotowane

 • w razie zmiany pogody możemy się schować przed deszczem, burzą :)

  w razie zmiany pogody możemy się schować przed deszczem, burzą :)