Zjeżdżalnia grawitacyjna Czarna Góra - najdłuższy alpine coster w Polsce

W południowej części wsi Sienna, nieopodal sporych wzniesień Czarnej oraz Janowej Góry, znajduje się najdłuższy w Polsce tor zjeżdżalni grawitacyjnej. Przejazd przez niespełna kilometrowy tor jest wyjątkowo emocjonującym doświadczeniem. Zjeżdżający mają do pokonania liczne pętle, strome zjazdy i pełną adrenaliny trasę nad potokiem. To jedna z unikatowych atrakcji w skali całego kraju. Podobny tor, choć nieco dłuższy, znajduje się po czeskiej stronie Sudetów. Osoby wypoczywający w okolicach Stronia Śląskiego nie muszą się jednak zbyt długo zastanawiać nad zagranicznym wyjazdem. Przede wszystkim dlatego, iż dojazd samochodem do miejscowości Sienna zajmuje od naszego ośrodka nie więcej niż kilka minut.

Tor saneczkowy Czarna Żmija

Zjeżdżalnia grawitacyjna na Czarnej Górze to rodzimy, „alpejski” roller-coaster, który działa nieopodal Stronia Śląskiego od około dziesięciu lat. Jest zatem stosunkowo nową atrakcją, która sukcesywnie jest udoskonalana przez właścicieli. Głównym atutem tego miejsca jest olbrzymia, wyjątkowo rozległa – jak na krajową skalę – zabezpieczona zjeżdżalnia z wagonikami. Dostawcą technologii była renomowana firma Wiegant, która słynie z podobnych konstrukcji na całym świecie. Alpine Coaster przy Czarnej Górze został wyposażony w 33 zestawy wagonowe. Każdy jeździk posiada dwa miejsca, co pozwala na przeżywanie emocji również w parze. Jakie cechy zjeżdżalni grawitacyjnej czynią z nią unikatową atrakcję Ziemi Kłodzkiej? Są to przede wszystkim trzy efektowne pętle – podczas ich pokonywania wagonik lekko przechyla się w bok, co jednak jest w pełni bezpieczne zarówno dla uczestników, jak i oglądających widowisko. Wagonik jedzie z prędkością porównywalną do szybkiego zjazdu rowerem, co sprawia, że jest to świetna atrakcja dla osób poszukujących nieco adrenaliny na urlopie, a już szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym. Co jeszcze warto wiedzieć o Czarnej Żmii?

  • Z uroków przejazdu wagonikami mogą korzystać dzieci powyżej 3 roku życia.
  • Trasa przejazdu jest zróżnicowana – wiedzie tuż nad potokiem, przez polanę i las.
  • System wagoników jest dobrze zabezpieczony – każdy zestaw posiada hamulec.
  • Zjeżdżalnia w Siennej działa nieprzerwanie przez cały rok, także w śnieżne zimy.
  • Obiekt należy do znanego ośrodka turystycznego – Czarna Góra Resort.

Cennik toru saneczkowego na Czarnej Górze

Zasada jest prosta: im więcej zjazdów, tym taniej! W końcu pojedynczy przejazd często generuje ochotę na jeszcze jeden raz. Poniżej prezentujemy cennik korzystania z najdłuższego toru saneczkowego w formie szynowej zjeżdżalni w Polsce.

 

Zjeżdżalnia Czarna Żmija cennik

Rodzaj wejściówki

Liczba zjazdów

Cena za usługę

Bilet normalny

1

20 PLN

Bilet normalny

3

50 PLN

Bilet normalny

5

75 PLN

Bilet ulgowy

1

15 PLN

Bilet ulgowy

3

40 PLN

Bilet ulgowy

5

60 PLN

 

Uwaga – ceny dotyczą sezonu zimowego 2023/2024. Wartości w kolejnych okresach mogą oczywiście ulec zmianie.

Lokalizacja zjeżdżalni grawitacyjnej Czarna Żmija

Zjeżdżalnia (tor saneczkowy) w Czarnej Górze to obiekt zlokalizowany w niedalekim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 392, która słynie z wielu walorów krajobrazowych. Udając się samochodem w kierunku Gór Bialskich czy Masywu Śnieżnika, należy zjechać w drogę podporządkowaną we wsi Sienna. Z uwagi na brak oznaczeń ulic najlepiej wpisać adres w nawigacji samochodowej. Jest nim – po prostu – Sienna 9. Opcjonalnie do urządzenia można nanieść dane lokalizacyjne w formie współrzędnych, tj. 50.25681965094682, 16.823164126442133. Z naszego Ośrodka Turystycznego Menos można dostać się do Siennej w zaledwie 10 minut. Zjeżdżalnię dzieli od centrum Stronia Śląskiego niespełna 7 kilometrów.