Góra Śnieżnik (1425 m. n. p. m.)

Śnieżnik (1425 m. n. p. m.) to graniczny szczyt Sudetów Wschodnich, którego najwyższy wierzchołek położony jest po północnej (polskiej) stronie tego wzniesienia. Góra jest największym szczytem zlokalizowanym w Masywie Śnieżnika, od której pasmo zresztą zapożyczyło swoją nazwę. Urokliwa lokalizacja jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Pobliskie schronisko zapewnia obsługę przybyszów, którzy decydują się na zdobycie góry. Przedstawiamy garść ciekawostek, o których warto wiedzieć, wybierając się w południowe obszary Kotliny Kłodzkiej.

Schronisko na Śnieżniku

Osoby wchodzące na szczyt góry Śnieżnik mogą zatrzymać się w Schronisku na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta. Miejsce czeka także na turystów schodzących, którzy z pewnością po takiej wycieczce są głodni i zmarznięci. Warto zaznaczyć, że schronisko działa przez cały rok – także w dni świąteczne, choć godziny przyjmowania gości mogą wówczas być różne. W estetycznie prezentującym się budynku znajduje się aż 48 miejsc noclegowych. To wystarczająco dużo, aby obsłużyć całkiem sporą wycieczkę przybywającą w te strony. W schronisku znajduje się także bufet z ciepłymi posiłkami, wypożyczalnia sprzętu oraz odzieży sportowej. Jeśli planujesz spędzić noc w tym miejscu, koniecznie skontaktuj się z obsługą. Może się bowiem zdarzyć, że niektóre pokoje będą już wcześniej zarezerwowane. Część gości zamawia nocleg wiele miesięcy przed przyjazdem w rejon Stronia Śląskiego.

Noclegi na Śnieżniku

Skorzystanie z oferty noclegowej schroniska na Śnieżniku to jeden z pomysłów na zaplanowanie udanego pobytu w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że dojście do tego miejsca wymaga przebycia kilku kilometrów pieszo, niekiedy po wymagającym terenie. Schronisko znajduje się bowiem tuż obok Śnieżnika, a dokładniej kilkaset metrów od jego szczytu. Na szczęście w pobliżu jest sporo alternatyw. Turyści mogą skorzystać z bogatej oferty hotelowo-noclegowej realizowanej m.in. przez liczne ośrodki wypoczynkowe. Jedną z takich lokalizacji jest oczywiście nasz Ośrodek Turystyczny Menos, który mieści się w pobliskim Stroniu Śląskim. Noclegi przygotowane są przede wszystkim dla gości, którzy oczekują większego komfortu i możliwości swobodnego zaplanowania wycieczek, aniżeli ma to miejsce w schronisku. To dobre miejsce wypadowe, zarówno na Śnieżnik, jak i w inne okolice pogranicza polsko-czeskiego.

Ile czasu zajmuje zdobycie Śnieżnika?

Czas potrzebny na wejście zależy od obranego punktu startowego oraz warunków atmosferycznych. Początek trasy może biec od Jodłowa lub Goworowa, mijając po drodze w niedalekiej odległości Mały Śnieżnik. Chętnie uczęszczaną trasą jest również ta, która swój początek ma w Kletnie. Dojście możliwe jest także od Kamienicy (po drodze można ujrzeć zbiornik retencyjny o niecodziennej nazwie "Leśne Zwierciadło"). Kilka szlaków turystycznych biegnie od strony czeskiej. Poniżej wyróżniamy kilka możliwości podejścia wraz z oczekiwanym czasem na zdobycie Śnieżnika.

  • Start: Kletno. Czas i odległość – ok. 5 godzin i ok. 13 km .
  • Start: Jodłów. Czas i odległość – ok. 6 godzin i ok. 18 km.
  • Start: Czarna Góra. Czas i odległość – ok. 6 godzin i ok. 16 km.
  • Start: Międzygórze. Czas i odległość – ok. 5 godzin i ok. 12 km.

Najkrótsze podejście na Śnieżnik

Jednym z najszybszych podejść jest to, które rozpoczyna się w Międzygórzu. Warto podjechać na sam koniec drogi publicznej, czyli aż do parkingu leśnego. Stamtąd, licząc z kilkoma przystankami, wejście na górę Śnieżnik zajmuje niespełna trzy godziny. W pewnym momencie można odbić na drogę szutrową, która prowadzi do schroniska – jest ona mniej wymagająca. Ruszając od Stronia Śląskiego wejście na szlak można rozpocząć najszybciej w Klecienku lub Kamienicy. Są to nieco dłuższe przejścia, ale obfitują w równie piękne widoki.

 

Zobacz również