Kopalnia Złota w Złotym Stoku

  • foto: kopalniazlota.pl

    foto: kopalniazlota.pl

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku jest placówką muzealną zlokalizowaną w dawnej kopalni złota i arsenu. Oferta turystyczna i edukacyjna. Wśród wielu atrakcji znajdują się m.in. wystawa obrazująca historię górnictwa złota, wyprawa do sztolni, podziemny wodospad, płukanie złota, spływ łodzią w podziemnej sztolni. 26 kilometrów od Ośrodka Turystycznego Menos znajduje się zabytkowe muzeum górnicze w Złotym Stoku. To tutaj wydobywano niegdyś drogocenną rudę złota, która była niezwykle ważnym surowcem, wykorzystywanym m.in. do wybijania monet w mennicy. Sława lokalnej kopalni złota sięgała nie tylko Śląska, ale nawet i całej Europy. Dziś jest to lokalizacja, która oferuje niezliczoną ilość atrakcji dla przybywających. Wskazujemy, dlaczego warto zarezerwować sobie kilka godzin i przyjechać w to miejsce.

Historia Kopalni Złota w Złotym Stoku

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku jest placówką muzealną zlokalizowaną w dawnej kopalni złota i arsenu. Atrakcję uruchomiono w 1996 roku w części niegdyś eksploatowanej kopalni. W 2013 roku, w budynku dawnej cechowni górniczej, uroczyście otworzono lokalną izbę górnictwa, co przyczyniło się do jeszcze większej popularyzacji tego miejsca. Początki górnictwa w okolicach Złotym Stoku datowane są nawet na XIII wiek. Największe wydobycie rud arsenu i złota notowano zaś w XVI wieku i później, aż do powolnego ograniczania działalności kopalni w XX wieku. W czasie rozkwitu przemysłowego Złoty Stok był prawdziwą potęgą górniczą i to nawet w skali europejskiej. Złoto pozyskiwane z podziemnych rud było używane m.in. do wybijania monet, które dziś osiągają zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim. Odwiedzając teren zewnętrzny muzeum, można niejako przenieść się w czasie. Pozostałości po dawnej kopalni są bardzo łatwe do dostrzeżenia. Wokół terenu znajdują się m.in. zapadliska, wyloty sztolni oraz hałdy, które były świadkami kilkuwiecznej działalności górniczo-hutniczej.

Co ciekawego czeka na turystów w złotostockiej kopalni?

Miejsce to jest znane przede wszystkim z bardzo ciekawej oferty turystycznej oraz edukacyjnej. Wśród wielu atrakcji znajduje się m.in. wystawa obrazująca historię górnictwa złota. Odwiedzający mogą wybrać się na niezapomniany spływ łodzią w podziemnej sztolni, a także zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Dla turystów udostępniono specjalną podziemną trasę turystyczną, która wiedzie korytarzami Sztolni Gertruda. Na półkilometrowym odcinku sztolni ulokowano np. laboratorium alchemika, górniczą wystawę fotograficzną i niezwykle ciekawą wystawę sztabek złota – dzięki której można zobaczyć, jak naprawdę wygląda kilkanaście ton zgromadzonego, cennego kruszcu. Na przybyłych czeka także:

  • przejazd pomarańczową kolejką pod powierzchnią ziemi;
  • skrywający mroczną historię „chodnik śmierci”;
  • podziemny spływ łodzią w sztolni;
  • wizyta w osobliwym Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli;
  • legendarnego ducha Gertrudy, przedstawionego w formie hologramu;
  • i wiele innych, ciekawych aspektów historii tutejszego górnictwa.

Wskazówki dla zwiedzających kopalnię w Złotym Stoku

Przed kupieniem biletów należy odpowiednio przygotować się na zwiedzanie. Zwiedzanie trwa średnio 90 minut (niekiedy ten czas może się wydłużyć), dlatego trzeba przemyśleć, czy zabieranie bardzo małych dzieci będzie dla nich komfortowe. Temperatura panująca pod powierzchnią ziemi może być zdecydowanie niższa niż ta odnotowywana na zewnątrz. Z tego powodu zaleca się zadbanie o odpowiedni, ciepły ubiór. Ponadto warto zabrać kurtkę z kapturem. W podziemiach jest wilgotno, a w niektórych miejscach kopalni może nawet kapać woda. Trasa zwiedzania jest przyjemna i stosunkowo łatwa. Czy do kopalni można wejść z psem? Zdecydowanie tak – muzeum jest miejscem bezpiecznym dla pupili. Po zakończeniu zwiedzania Kopalni Złota w Złotym Stoku istnieje możliwość nabycia pamiątek. Dostępne są one w sklepiku przy wyjściu. Goście nie muszą rezerwować godziny wejścia – bilety są dostępne od ręki. Wyjątkiem jest uczestnictwo w zwiedzaniu grup zorganizowanych, a także Podziemnego Spływu Łodzią.

Cennik biletów Kopalni Złota w Złotym Stoku

Jak prezentują się ceny wejściówek do Kopalni Złota w 2024 roku? W tabeli przedstawiamy szczegóły dotyczące obowiązującego cennika. Z uwagi na możliwość korekty cen, warto również sprawdzić aktualne informacje bezpośrednio na stronie internetowej muzeum.

  • Bilet normalny: 53 PLN
  • Bilet ulgowy: 43 PLN
  • Bilet dziecięcy (do 4. roku życia): 0 PLN

Wśród dodatkowo płatnych atrakcji  wyróżnia się: płukanie złota, wybijanie złotych monet oraz tworzenie odlewów sztabek (każda z nich 15 PLN za osobę). Wejście na pole diamentowe kosztuje 8 złotych. Aby zbić koszty, warto rozważyć zakup wejściówek łączonych. Uprawniają one do zwiedzania kilku atrakcji jedna po drugiej.

Opinie turystów o Kopalni Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest jedną z najchętniej recenzowanych atrakcji regionu. Opinie turystów są w większości entuzjastyczne. Goście doceniają ciekawie realizowane wycieczki trasą podziemną, znakomitą pracę przewodników czy możliwość podziwiania unikatowych tuneli, w których dawno temu wydobywano złoto. Trudnością wpływającą na zwiedzanie może być duże zainteresowanie wśród odwiedzających – szczególnie w ciepłe weekendy jest to mocno odczuwalne. Jeśli więc chcemy mieć dużo swobody, warto odwiedzić Złoty Stok w dni powszednie.