Wapiennik Łaskawy Kamień Stara Morawa

Wielki, zabytkowy piec do wypalania wapienia znajduje się w granicach miejscowości Stara Morawa, w niedalekiej odległości od granic Stronia Śląskiego. Jadąc w stronę Kletna, łatwo przeoczyć ten masywny budynek. Jest on nieco schowany wśród drzew – jego bryła uwydatnia się tuż za jednym z zakrętów. Wapiennik jest unikatową w skali Polski budowlą. Spędzając czas w Sudetach, zdecydowanie warto ujrzeć go na własne oczy. Więcej o jego historii piszemy poniżej.

 

Historia zabytkowego wapiennika

Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie ma niezwykle bogatą historię. W ostatnich dziesięcioleciach zyskał kolejne, prawdopodobnie już swoje trzecie, "życie". Nie wiadomo kiedy dokładnie został zbudowany. Rejestr zabytków wskazuje, iż jest to budowla pochodząca najprawdopodobniej z pierwszej lub drugiej dekady XIX wieku. Architektem masywnej bryły pieca wapiennego był niemiecki urbanista Karl Friedrich Schinkel. Jak wiele zabytków Ziemi Kłodzkiej, w XX wieku obiekt wzniesiony z kamienia i cegły zaczął popadać w ruinę. Dzięki inicjatywie Jacka Rybczyńskiego i jego najbliższych, unikatowy zabytek zbudowany na planie sześciokąta udało się podnieść z gruzów.

Prace remontowe rozpoczęły się wraz z osiedleniem się tutaj profesora Rybczyńskiego, co miało miejsce jeszcze w 1978 roku. Renowator Wapiennika zmarł w 2016 roku. Jego dzieło jest kontynuowane do dziś. W ostatnich latach Wapiennik Łaskawy Kamień znów stał się rozchwytywaną atrakcją turystyczną regionu. Ten przełomowy zabytek techniki mieści w sobie nie tylko niezwykle ciekawą galerię sztuki, ale także przepiękny (przede wszystkim w okresie rozkwitu) ogród w stylu japońskim, który zdecydowanie warto zobaczyć.

Galeria sztuki – WapiennikArt

Galeria sztuki funkcjonująca w Wapienniku jest atrakcyjnym punktem zwiedzania przede wszystkim dla dorosłych gości, którzy w sztuce mogą odnaleźć głębszy sens. Znajdują się tutaj efektowne prace Rybczyńskiego oraz innych autorów. Zwiedzający mają szansę ujrzeć znakomite grafiki, obrazy i wydruki. W podziemiach pieca znajduje się pracownia artystyczna. Gościem tego miejsca była m.in. polska noblistka, Olga Tokarczuk, zaangażowana niegdyś w publikację tekstów w czasopiśmie wydawanym przez Związek Gmin Śnieżnickich. Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie jest ważnym miejscem dla wielu przybywających tutaj artystów. Odbywają się tutaj liczne sympozja, koncerty czy wernisaże. Obiekt jest oczywiście udostępniony również dla turystów, którzy mogą niejako wsiąknąć w świat sztuki.

Zwiedzanie starego wapiennika w Starej Morawie

Wapiennik Łaskawy Kamień, zlokalizowany przy drodze łączącej Starą Morawę i Kletno, jest wielowątkowym zabytkiem przemysłu. Nie jest to jedynie surowa bryła, a żyjąca tkanka, która mieści wiele wspaniałych atrakcji. Przy dziewiętnastowiecznym piecu wapienniczym funkcjonują wspomniane przez nas wcześniej – japoński ogród i galeria sztuki. To jednak nie wszystko. Konstrukcja Rumforda posiada również taras widokowy, obserwatorium nietoperzy, a nawet... piramidę oraz wahadło Foucalta! W jakich godzinach to niecodzienne muzeum jest otwarte? Ile kosztują bilety uprawniające do wejścia? Wyjaśniamy to poniżej.

 

Rodzaj biletu Wapiennik

Cena biletu

Bilet normalny

45 złotych

Bilet ulgowy do 18 r. ż.

30 złotych

Bilet studencki

40 złotych

Bilet dla emeryta

40 złotych

Bilet dla grup zorganizowanych

od 25 do 35 złotych

Bilet dla dzieci poniżej 3 r. ż.

0 złotych

 

Sezon

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia w sezonie letnim(maj-sierpień)

10.00 – 17.30 (wejście co pół godziny)

Godziny otwarcia w sezonie zimowym

(wrzesień-kwiecień)

Tylko po rezerwacji telefonicznej dla grup minimum 4-osobowych

 

Wyruszając z naszej Willi Marianna, warto wybrać się o nieco wcześniejszej porze, aby uniknąć ewentualnych kolejek gromadzących się przy posesji. Warto pamiętać o tym, że zwiedzanie odbywa się w zwartych grupach co pół godziny. Sama droga zajmuje nie więcej niż 15 minut (około 8 kilometrów w jedną stronę). Dobrym pomysłem jest wyruszenie z naszego hotelu np. o godzinie 10:45, 11:45 czy 12:45. W nawigację należy wpisać adres: Stara Morawa 29, 57-550 (albo współrzędne: 50.26795458745508, 16.880497683072562).

Ogród Japoński przy Wapienniku

Na osobną wzmiankę zasługuje ogród japoński, czyli miejsce cenne także ze względów przyrodniczych. Można podziwiać tam miniaturowe budowle, które dopełniają obraz małej architektury ogrodu. Bardziej wnikliwi zwiedzający mogą zdecydować się na poszukiwanie znaków japońskich umieszczonych na niektórych elementach ogrodu. Przestrzeń jest porośnięta azaliami, rododendronami, trawami i kwiatami.

Opinie o Wapienniku

Jakie opinie o Wapienniku Łaskawy Kamień można znaleźć w sieci? Jest tego całkiem sporo – poniżej wymieniamy dwie przykładowe recenzje.

  • Miejsce tworzy od wielu lat rodzina pełna pasji i miłości. Historia obiektu jest bardzo ciekawa. Sam ogród najlepiej zwiedzać latem, kiedy wszystkie rośliny intensywnie kwitną.
  • Magiczna lokalizacja łącząca w sobie zalety przyrody i sztuki. Pozdrawiam i na pewno jeszcze kiedyś odwiedzę to miejsce z rodziną będąc niedaleko Stronia Śląskiego.

Lokalizacja Wapiennika w Starej Morawie