Wieża widokowa na Śnieżniku
Teren na szczycie Śnieżnika jest stosunkowo płaski – przypomina rozciągniętą, terenową kopułę. Aby móc w pełni podziwiać uroki okolicznego krajobrazu, warto wejść na ogólnodostępną wieżę widokową. Z niej, bez najmniejszych przeszkód, można spoglądać na pomniejsze wzniesienia masywu. Wieża widokowa na Śnieżniku jest obiektem historycznym, który posiada niestandardową bryłę konstrukcyjną. Poniżej przedstawiamy ciekawostki dotyczące historii budowli. Wskazujemy, jak najszybciej do niej dotrzeć, jaką ma wysokość oraz ile kosztują wejściówki uprawniające do skorzystania z tej atrakcji.
Historia wieży widokowej na Śnieżniku
Pod pojęciem wieży widokowej na Śnieżniku kryją się tak naprawdę dwie konstrukcje. Pierwsza, nieistniejąca od 1973 roku, była obiektem historycznym zaprojektowanym przez niemieckiego architekta, Felixa Gustava Otto Henry'ego. Została wzniesiona m.in. z inicjatywy Felixa Burczka, który symbolicznie był uznawany za jej "ojca". Potrzeba postawienia budowli wiązała się z kwestiami praktycznymi. Płaski teren szczytu Śnieżnika utrudniał turystom podziwianie widoków. Budowa trwała nieco ponad 4 lata. Rozpoczęto ją w 1895 roku, ukończono zaś w połowie 1899. Była niezwykle popularnym punktem eskapad – na początku XX wieku odwiedziło ją wiele tysięcy osób. Poniżej wyróżniamy pięć ciekawostek o wieży.
- Stara wieża widokowa na Śnieżniku – wysokość 33,55 m.
- Konstrukcja składająca się z chaty oraz dwóch wież.
- Ze względu na zły stan techniczny wysadzono ją w 1973 roku.
- Obecnie uważa się, że decyzja o zniszczeniu wieży była podjęta zbyt pochopnie.
- W miejscowości Vetrov znajduje się wiernie odwzorowana replika starej wieży.
Wieża widokowa Śnieżnik to także nazwa, która wskazuje na nową konstrukcję oddaną do użytku w 2022 roku. Współczesna budowla stoi w tym samym miejscu co niegdysiejsza wieża. Plany dotyczące odbudowy pojawiły się już kilkanaście lat po wyburzeniu starej bryły. Dopiero w 2021 roku udało się pomyślnie sfinalizować projekt. Budowa trwała niespełna rok, zaś wartość inwestycji wyniosła ponad 13 milionów złotych. Ile wysokości ma wieża widokowa na Śnieżniku? Niemal dokładnie tyle samo, co jej dziewiętnastowieczna poprzedniczka. Według oficjalnych danych czub wieży został ulokowany na wysokości 34 metrów.
Jak dotrzeć do wieży na Śnieżniku?
Wieża widokowa na Śnieżniku znajduje się bezpośrednio na szczycie masywu. Wierzchołek góry jest wypłaszczony, dlatego jej odnalezienie nie stanowi najmniejszego problemu. Aby się do niej dostać, należy podążać szlakami turystycznymi prowadzącymi na Śnieżnik. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z artykułem, w którym opisaliśmy poszczególne drogi prowadzące w to miejsce.
Czy wieża widokowa na Śnieżniku jest płatna?
Gdzie można sprawdzić cennik wieży widokowej na Śnieżniku? Mamy dobrą wiadomość. Wejście jest całkowicie darmowe, dlatego nie trzeba szukać informacji na ten temat. Warto jednak zaznaczyć, że w szczycie sezonu należy uzbroić się w cierpliwość. Na taras widokowy może wejść w jednym momencie maksymalnie 75 osób. Rozpoczynając pieszą wędrówkę w Międzygórzu, nie trzeba martwić się o koszty parkowania. Za pozostawienie samochodu na parkingu pod skocznią nie pobierane są żadne opłaty.
Wieża widokowa na Śnieżniku opinie turystów
Pomysł budowy nowej wieży w tak przygotowanej formie architektonicznej budził niemałe kontrowersje. Wiele wątpliwości dotyczyło samego procesu budowy, który mógł ingerować w okoliczną przyrodę. Wieża ma nietypowy, futurystyczny wygląd, który stał się nawet obiektem żartów. Nazywano ją "pieprzniczką", "solniczką" czy "blenderem". Mimo rozbieżnych zdań konstrukcja ma na ogół bardzo dobre opinie wśród odwiedzających ją turystów. Jest cennym miejscem, dzięki któremu można spoglądać na przepiękny obszar pogranicza polsko-czeskiego. Odległość od Ośrodka Turystycznego Menos to ok. 10 kilometrów w linii prostej.